Fale elektromagnetyczne prezentacja klasa 8

Pobierz

Jakub czekam do piątku (24.04.2020r.). Fale elektromagnetyczne to fale, które nie potrzebują ośrodka aby przenosić energię, mogą ją przenieść nawet w próżni.. Długość fali (λ) oblicza się ze wzoru: λ = v f gdzie v - prędkość rozchodzenia się fali f - częstotliwość.. Oersteda - wykazuje, że wokół przewodnika, w którym płynie prąd powstaje pole magnetyczne.. UWAGA Proszę przesłać na niżej podany adres e-mail zdjęcia notatek waszych lekcji.. Magnetyzm Połącz w pary.. Fale elektromagnetyczneUszereguj fale elektromagnetyczne wg rosnącej częstotliwości: Mikrofale, ultrafiolet, rentgenowskie, gamma, widzialne, podczerwone, radiowe.. Drgania i fale , Klasa 8 , Spotkania z fizyką , Fizyka , Reforma 2017 Szkoła podstawowa klasy 4,8 , Zasoby , strona 1 .Współczesne smartfony odbierają i emitują fale elektromagnetyczne o częstotliwościach od około 0,8 GHz do 2,6 GHz.. Jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego jest światło widzialne, a różne częstotliwości fal elektromagnetycznych .Materiał zrealizowany na potrzeby zdalnego nauczania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzczonowie.. Odpowiedzi do zadań: Zad.1 str.181 D, C, A, B Zad.2 str.181 C Zad.3 str.181Fale elektromagnetyczne rozchodzą się w próżni z prędkością 300 000 km/s.. Elektryczność i magnetyzm, podstawy Test.. Długość fal elektromagnetycznych obliczamy, podobnie jak fal mechanicznych, ze wzoru: λ=V∙T=V/f..

Fale elektromagnetyczne , IV.

autor prezentacji: Marta Lewandowska.. Wielkości fizyczne opisujące drgania i fale Połącz w pary.. Pola te wzajemnie sie podtrzymują i przemieszczają w przestrzeni, tworząc falę elektromagnetyczną.Fale mechaniczne Rodzaje Fal 1.. Do fal elektromagnetycznych zaliczamy fale radiowe i telewizyjne, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.. Fala na sznurze:Wszelkie prawa zastrzeżoneFale elektromagnetyczne są falami poprzecznymi, które rozchodzą się z prędkością 300 000 km/s.. Światło Połącz w pary.. Przemiany energii w ruchu drgającym.. Im większa jest długość fali, tym mniejsza jest jej częstotliwość.Lekcja powtórzeniowa na której poznajecie najważniejsze cechy fal elektromagnetycznych, zjawiska którym ulegają, cechy różniące te fale od fal mechanicznych,.Fale elektromagnetyczne mogą się rozchodzić w każdym ośrodku, także w próżni.. Z falami radiowymi człowiek spotykał się od zawsze, bo ich .Światło jako fala elektromagnetyczna .. 7,8 *10-7 m Światło widzialne 7,8 *10-7 m - 3,8 * 10-7 m Ultrafiolet 4* 10-7 m - 10-8 m Promieniowanie rentgenowskie 10-8 m - 10-11 m Promieniowanie gamma < 10-11 m. Zakresów fal e-m nie ma na karcie wzorów maturalnych, a pytania o te fale często się pojawiają.. @Lekcje online Zapraszam uczniów klasy 8 na lekcję fizyki pt.: "Poznajemy fale elektromagnetyczne".Fale elektromagnetyczne (fizyka, szkoła podstawowa)Na kana.zastosowania fal elektromagnetycznych..

Fale elektromagnetyczne Sortowanie według grup.

Dzisiaj dokonamy porównania właściwości fal mechanicznych i elektromagnetycznych.. Fizyka.. Błędem byłoby jednak twierdzenie, że dopiero od 100 lat zanurzeni jesteśmy w oceanie fal radiowych wytwarzanych przez coraz liczniejsze nadajniki.. Przykładami fal elektromagnetycznych są fale radiowe, światło widzialne i promieniowanie rentgenowskie.20.. na zdjęcia twoich lekcji.Fale elektromagnetyczne zależnie od długości fali (częstotliwości) przejawiają się jako (od fal najdłuższych do najkrótszych): Pasmo Długość [m] Fale radiowe >10-4 Mikrofale 3·10-1-3·10-3 Podczerwień 10-3-7,8·10-7 Światło widzialne 7,8·10-7-4·10-7 Ultrafiolet 4·10-7-10-8 Promieniowanie rentgenowskie 10-8-10-11Fale elektromagnetyczne mogą się rozchodzić w każdym ośrodku, także w próżni.. Długość fal elektromagnetycznych obliczamy, podobnie jak fal mechanicznych, ze wzoru: λ=V∙T=V/f.. PoprzedniW przeciwieństwie do fal mechanicznych fale elektromagnetyczne mogą rozchodzić się w próżni (w próżni rozchodzą się najszybciej, bo z prędkością c = 300 000 km/s (c = 300 000 000 m/s) a w powietrzu tylko nieznacznie wolniej - mowa tu o szybkości światła).Innym ośrodkiem rozchodzenia się fal elektromagnetycznych są izolatory np. ścianach z cegły, betonu lub drewna.. W zależności od swojej długości, fale elektromagnetyczne .. razem w fizyce od podstaw opowiem o falach elektromagnetycznych..

Temat: Fale elektromagnetyczne.

Istnieją różne rodzaje fal elektromagnetycznych i tylko niektóre z nich są przez nas dostrzegalne, jednak promieniowanie tego typu otacza nas zewsząd.. Długość fali (λ) oblicza się ze wzoru: λ = v f lub w próżni λ = c f gdzie v - prędkość rozchodzenia się fali, f - częstotliwość.. Temat: Fale elektromagnetyczne.. Fale mechaniczne.. Fale elektromagnetyczne Fala Mechaniczna Fala mechaniczna - to zaburzenie rozchodzące się w ośrodku materialnym (sprężystym) i przenoszące energię.. Klasa 8 Fizyka.. Opowiem o rodzajach tych fal, czyli promieniowaniu gamma, promi.A.. Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i odwrotnie zmienne pole elektryczne jest źródłem zmiennego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna).. Im większa jest długość fali, tym mniejsza jest jej częstotliwość.Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego.. Prędkość fal elektromagnetycznych jest bardzo duża, w próżni wynosi ok. 300000 km/s.Fale elektromagnetyczne.. Wykresy ruchu drgającego.. Faraday'a - wykazuje, że zmienne pole magnetyczne powoduje powstawanie w zamkniętym obwodzie elektrycznym prądu indukcyjnegoTemat : Porównanie fal mechanicznych i elektromagnetycznych.. Klasa 8 Fizyka.. Przypomnienie doświadczeń Dośw.. Klasa 7 Klasa 8 Fizyka.. Źródłem fali jest ciało drgające.. Fale mechaniczne 2..

Wszelkie prawa zastrzeżoneTemat: Fale elektromagnetyczne.

wg Asgnieszka.. Człowiek za pomocą własnego wzrokuDrgania i fale rozwiązania zadań klasa 8.. Fala nie przenosi masy.Fale elektromagnetyczne - zaburzenie pola elektromagnetycznego, rozchodzące się w przestrzeni.. Ruch drgający.. Wysokość i głośność dźwięku.. Na lekcjach omawialiśmy zjawiska świetlne i poznaliśmy bliżej właściwości fal elektromagnetycznych, bo światło jest taką falą.. wg Alesolecka.Klasa 8 Fizyka.. Klasa 8 Fizyka.. wg Zmyslowafizyka.Klasa 8 Fizyka.. Fale elektromagnetyczne Sortowanie według grup.. jedynie fale elektromagnetyczne B. jedynie fale mechaniczne C. zarówno fale mechaniczne, jak i elektromagnetyczne 2.Światło odległość między Ziemią a Słońcem wynoszącą około 150 mln kilometrów przebywa w czasie około A. kilku godzin B. kilku minut C. kilku sekund 3.. Cel: Dowiesz się, jak powstają fale elektromagnetyczne, jakie są rodzaje tych fal, od czego zależą ich właściwości oraz jakie mają zastosowania.. Powtórzenie z działu: "Optyka".. Fale elektromagnetyczne są falami poprzecznymi, które rozchodzą się z prędkością 300 000 km/s..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt