Porównanie tasiemca uzbrojonego i glisty ludzkiej

Pobierz

2010-04-25 14:44:12 jakie jest pokrycie ciała płazów gadów ssaków 2009-06-14 15:28:51 Jakie są objawy tasiemca / glisty ?. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej: pasożyt, bytuje w jelicie cienkim człowieka, jest rozdzielnopłciowa, samice są większe 20-40 cm, ciało mają wyprostowane, a samce są mniejsze do 14cm.. 0 0 Odpowiedz.. Kategoria: Nicienie Choroby człowieka Typ: Podaj/wymień.. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk, do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty.. Narządy rozrodcze samca są nieparzyste - jądro, nasieniowód i przewód wytryskowy, a samicy parzyste - dwa jajniki, dwa jajowody i .Q.. Rozdział: Tasiemce - robaki pasożytnicze, który zawiera rysunek tasiemca uzbrojonego z opisem budowy zewnętrznej, zdjęcie tasiemca bąblowca oraz ciekawostkę 4.. (jakieś dwa przykłady ) 3.. Rozdział: Cykl rozwojowy płazińców, który zawiera galerię ilustracji dotyczących cyklu rozwojowego tasiemca nieuzbrojonego oraz ciekawostkę 5.Pasożyt glisty ludzkiej należy do grupy nicieni.. W ten sposób można odróżnić samicę od samca.. Podobne pytania.. 75 pkt za rozwiązanie + 38 pkt za najlepsze rozwiązanie - 4.5.2015 (9:26) - przydatność .Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego..

Porównaj układ pokarmowy tasiemca i glisty ludzkiej .

Pasożytnicze płazińce charakteryzują się złożonym cyklem rozwojowym, z naprzemiennie występującymi stadiami płciowymi i bezpłciowymi.. Zjedzenie przez człowieka zakażonego (niedogotowanego) mięsa sprawia, że larwa osiada w jelicie i rozwija się w postać dorosłą.. Ma to związek z wkładaniem przez dzieci do ust brudnych rąk i palców oraz z brakiem wiedzy na temat odpowiedniej higieny osobistej.Cykl rozwojowy glisty ludzkiej na tym etapie jest bardzo szybki - trwa zaledwie 60-70 dni.. W jelicie cienkim człowieka glista może przeżyć ok. 1 roku.Opisz cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i cykl życiowy glisty ludzkiej .. Powodem zarażenia jest przedostanie się jaj glisty do jelit człowieka, z których w odpowiednich warunkach wykluwają się .a) glista ludzka i tasiemiec ma dwóch żywicieli.. Wymień 4 charakterystyczne cechy pierścienic..

Przydatność 80% Cykl rozwojowy glisty ludzkiej.

Ponadto samice osiągają rozmiar nawet do 40 cm.. Glisty żyją w naszym organizmie ok. 12-17 miesięcy.. Larwy uwolnione w jego przewodzie pokarmowym mogą przenosić się w wraz z krwią do mózgu, oczu, wątroby oraz mięśni i wywołać groźną wągrzycę.Badanie na pasożyty z kału sprawdza obecność jaj i dorosłych postaci pasożytów m. : Glisty ludzkiej ( Ascaris lumbricoides ), Włosogłówki ludzkiej ( Trichiuris trichiura ), Ogoniastka jelitowego ( Giardia lamblia ), Tasiemca uzbrojonego ( Taenia solium ), Tasiemca nieuzbrojonego ( Taenia saginata ), Węgorka jelitowego .Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) należy do grupy pasożytniczych nicieni jelitowych.. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum: 1 rozwiązanie: autor: natus7532 30.10.2010 (11:18) Podobne materiały.. Czy jeżeli ma się wszy, tasiemca, glisty .Ciało tasiemca składa się z łańcucha spłaszczonych członów i głowy z przyssawką, albo z haczykami (tasiemiec uzbrojony), którymi przyczepia się do ściany jelita.. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej.. Żywicielem ostatecznym w obu przypadkach jest człowiek.. Larwy tasiemca mogą migrować z jelita do innych narządów, powodując poważne komplikacje zdrowotne dla nosiciela (tzw. wągrzyca).Zadanie: opisz cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i cykl życiowy glisty ludzkiej proszę o obszerne odpowiedzi na powyższe tematy z góry Rozwiązanie: 1 tsiemiec uzbrojony ma narządy czepne w postaci przyssawek lub przyssawek i haczyków , aPłazińce i nicienie 1.Robaki płaskie : a) podział : tasiemiec np. uzbrojony lub nieuzbrojony płazińce np. wypławek b) budowa tasiemca uzbrojonego : - haczyki i przyssawki (narządy czepne) - główka - szyjka - niedojrzały człon c) rozwój tasiemca : - rozwój złożony, czyli z larwą (wągier) : tasiemca uzbrojonego - żywiciel pośredni (mięso wieprzowe), żywicel […]3..

2. oddychanie beztlenoweLeczenie glisty ludzkiej.

Badania wykazują, że 80% ludzi w Polsce jest żywicielami przynajmniej jednego robaka pasożytniczego.. Ilustracja przedstawia dwa różowe nicienie, glisty ludzkie.Glista ludzka jest rozdzielnopłciowa, samice mogą mieć do 40 cm długości i są dłuższe od samców, których długość zawiera się w granicach 10-32 cm.. Pośredni u glisty ludzkiej to gleba, owoce, warzywa, a u tasiemca - świnia.. rozwój .W Polsce występowanie glisty ludzkiej przez różnych badaczy szacowane jest od 1 do 18%, a u niektórych ludzi 40-50%.. Rozpoznanie zakażenia glistą ludzką możliwe jest na podstawie obecności jaj pasożyta w rozmazach świeżego kału oraz dzięki testom serologicznym, które badają obecność swoistych przeciwciał, skierowanych przeciwko antygenom glisty ludzkiej.Biologia - Matura Maj 2010, Poziom podstawowy (Formuła 2007) - Zadanie 20. b) 1. wchłanianie pokarmu całą powierzchnią ciała.. Niepożądani lokatorzy zadomawiają się najczęściej u właścicieli psów i kotów.. z kałem żywiciela.Przystosowania tasiemca i glisty ludzkiej do pasozytniczego trybu życia.. Jaja i larwy pasożytów, takich jak tasiemce (np. uzbrojony i nieuzbrojony), glisty, owsiki, włośnie, dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową.Tasiemiec uzbrojony jest uważany przez specjalistów za najbardziej groźną postacią tasiemca w ciele człowieka..

Leczenie glisty ludzkiej poprzedzone musi być diagnozą.

Wymień 4 przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia (jak najkrócej to z kartkówki ) />2.. Osiąga 4-10 metrów długości i żyje do 30 lat.. żywiciel ostateczny.. Rozwój jaja do wągra odbywa się w przewodzie pokarmowego żywiciela pośredniego.Larwy tasiemca wykluwając się z jaja wędrują w ciele żywiciela do mięśni, wątroby, płuc czy nerek.. a) tasiemiec uzbrojony b) glista ludzka c) włosień spiralny d) owsik ludzki 8) Jednym z objawów tej pasożytniczej choroby jest bardzo wysoka gorączka, ponad 40 stopni.Cykl rozwojowy glisty ludzkiej.. 2013-03-07 22:13:44Robaki pasożytnicze.. Po tym czasie może dojść do samowyleczenia, ale częściej - niestety - w tym samym czasie dochodzi do ponownego zarażenia.a) węgorek octowy b) glista ludzka c) owsik ludzki d) włosień kręty 7) Jaja tego pasożyta znajdują się w glebie, owocach, warzywach i wodzie.. Uważa się, że glista ludzka podobnie jak owsica - znacznie częściej dotyczy dzieci.. Nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, wysoka gorączka (ponad 40 ° \degree ° C) , silne bóle mięśni, obrzęk twarzy to objawy .tasiemca nieuzbrojonego - żywiciel pośredni (mięso wołowe) d) Przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytnictwa : Narządy czepne (haczyki i przyssawki), wchłania pokarm całą powierzchnią ciała ( brak układu pokarmowego), oddycha beztlenowo (fermentacja), obojnactwo , samozapłodnieniea) z powodu obojnactwa b) spowodowane jest to brakiem układu pokarmowego c) spowodowane jest to niedostępnością tlenu d) zwiększa to szanse na przetrwanie 10) Do płazińców należą: a) tasiemiec uzbrojony, glista ludzka b) wypławek tygrysi, tasiemiec nieuzbrojony c) tasiemiec uzbrojony, węgorek octowy d) tasiemiec, nieuzbrojony .Dorosły osobnik tasiemca może żyć nawet 20 lat i osiągnąć długość od 2 do 10 metrów (w zależności od tego, czy jest to tasiemiec uzbrojony czy nieuzbrojony).. Po tym czasie są już dojrzałe płciowo i zaczynają składać jaja.. Tasiemiec uzbrojony1.. żywiciel pośredni.. Jest poważniejszym pasożytem niż owsiki.. porównanie tasiemca i glisty ludzkiej : porównanie tasiemca i glisty ludzkiej : kształt ciała utrzymanie się w jelicie obecność układu pokarmowego cykl życiowy sposób rozmnażania 0 ocen | na tak 0%.. Cykl ten wymaga najczęściej dwóch żywicieli: Cykle rozwojowe pasożytniczych płazińców..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt